FA | EN | AR
جمعه ٠١ تير ١٣٩٧
جمع بازديدكنندگان امروز: 145
جمع بازديدها تاكنون: 633684
 3517 بازدید

معرفي:

نام مدير: دكتر حسن محمدزاده

اداره کل پزشکی قانونی خراسا ن جنوبی با  بهره گیری از نیرو های متخصص وکارآمد وفن آوری های نوین در  راستای کشف حقیقت و بر قراری عدالت در  جا معه ،نظرات کارشناسی خود را در امور پزشکی قانونی با رعا یت صحت ،  دقت و سرعت وبر اساس اصول علمی ،قانونی وشرعی به مراجع ذی صلاح ارائه می کند.

اداره کل پزشکی قانونی خراسان جنوبی به دنبال تلاش و همت مسئولین ستاد سازمان و استان خراسان جنوبی جهت خدمت رسانی و تکریم مردم محروم این استان و جلوگیری از تضییع حقوق آنها در اردیبهشت ماه سال 1384 در حالیکه با کمبود شدید نیروی انسانی، تجهیزات ،فضایی فیزیکی ، و... روبرو بود با معرفی آقای دکتر محمدرضا نورس به عنوان اولین مدیر کل پزشکی قانونی خراسان جنوبی، شروع به کار نمود.

در حال حاضر این اداره کل با انجام امور پزشکی و کار شناسی های با لینی ،انجام امور تشخیصی وآزمایشگاهی  گام مهم وبلندی درکشف حقیقت وبرقرای عدالت در جامعه ایفا می کند. این اداره کل  با حدود 30 کارمند خود در مرکز استان و پنج شهرستان نهبندان، قاین، فردوس، سربیشه و سرایان سالانه حدود 8000  مورد کارشناسی برای مراجع قضائی انجام می دهد.طبق بررسی های انجام شده بیش از 98 در صد نظرات کارشناسی پزشکی قانونی عینا مورد پذیرش وبهر ه برداری مراجع قضائی قرار می گیرد.

 

تاريخچه پزشكي قانوني استان خراسان جنوبي:

استان خراسان جنوبي به مرکزيت شهر بيرجند در سال ۱۳۸4 ايجاد شد. مساحت اين استان ۹۵٬۳۸۵ کيلومتر مربع است که از اين نظر هشتمين استان ايران است. بر اساس سرشماري سال ۱۳۸۵، جمعيت آن برابر با ۶۰۰٬۵۶۸ نفر و از اين نظر بيست وهفتمين استان کشور است. اين استان از شمال با استان خراسان رضوي، از غرب با استان يزد، از شرق با کشور افغانستان، از جنوب با استان سيستان و بلوچستان و از جنوب غربي با استان کرمان هم مرز است. اين استان داراي ۸ شهرستان، ۲۰ بخش، ۴۹ دهستان و ۲۲ شهر است.

تاريخچه پزشکي قانوني استان خراسان جنوبي را مي توان به دو دوره تقسيم کرد: دوره اول از سال 1363 که دادگستري استان هاي خراسان رضوي، شمالي و جنوبي پزشکي قانوني مشترک داشتند. در آن زمان پزشکي قانوني شهر بيرجند با همکاري پزشکان آزاد و يا شاغل در دانشگاه و مرکز بهداشت اداره مي شد و اداره اي تحت عنوان پزشکي قانوني وجود نداشت. از پزشکان معتمد دادگستري مي توان از دکتر خزاعي (1364- 1363) دکتر افتخاري (1365-1364) دکتر حيدري (1368-1365) دکتر مشايخي (1369-1368) دکتر غلامي (1370-1369) و دکتر طاهري (1370-1372) نام برد.

با آغاز دوره دوم و با استقلال سازمان پزشکي قانوني کشور از وزارت دادگستري از سال 1372، مرکز پزشکي قانوني بيرجند به عنوان يکي از مراکز پزشکي قانوني استان خراسان با استخدام پزشک معاينات مردان و زنان و کارمندان رسمي، پيماني و شرکتي شروع به فعاليت كرد. از سال 1363 تا 1376، پزشکي قانوني در محل کار پزشکان(مطب شخصي) انجام وظيفه مي‌کرد. در طول سال هاي 1376- 1372 دکتر زنگوئي به عنوان نخستين پزشک قانوني بيرجند شروع به فعاليت كرد. اما با افزايش مراجعين، پرونده هاي ارجاعي و همچنين پرسنل، يک باب ساختمان اداري در همان سال واقع در خيابان مدرس بيرجند خريداري شد. در سال‌هاي 1384تا 1376، دکتر صفائي، دکتر بهرامي و خانم دکتر حديدي به عنوان رييس پزشکي قانوني بيرجند در ساختمان ملکي پزشکي قانوني مشغول به کار بودند.

در ارديبهشت 1384 با مصوبه مجلس شوراي اسلامي و پس از تقسيم استان خراسان به سه استان، دکتر محمدرضا نورس به عنوان اولين مدير کل پزشکي قانوني خراسان جنوبي معرفي و شروع به کار كرد. اداره کل پزشکي قانوني خراسان جنوبي با انجام امور پزشکي وکارشناسي‌هاي باليني، انجام امور تشخيصي و آزمايشگاهي گام مهم و بلندي درکشف حقيقت و برقراي عدالت در جامعه ايفا مي کند. درحال حاضر  اين اداره کل  با مديريت دکتر محمد رضا نورس با  حدود 30 کارمند خود در مرکز استان و شهرستان هاي بيرجند، نهبندان، قاين، فردوس، سربيشه، بشرويه و سرايان سالانه حدود 8000  مورد کارشناسي براي مراجع قضائي انجام مي دهد.

 

 

 


ارش،نشریه داخلی سازمان

تالار گفتگوی علمی سازمان

گالری تصاویر وانتشارات

دبیرخانه کتب مرجع پزشکی قانونی
نظر شما در مورد محتوي سايت چيست؟

عالي
خوب
متوسط
ضعيف

نشانی: بيرجند، خیابان مدرس، انتهای مدرس 4 کدپستی: 9713681151
تلفن: 4-2213873، دورنگار: 2220350،
پیام کوتاه: 20001372